POSJET NARODNOJ KNJIŽNICI VIRJE
Autor: Ivan Jaković, 17. 11. 2016.

U sklopu Mjeseca hrvatske knjige navika je Mladih knjižničara da posjete neku od knjižnica u njihovoj blizini, a ove su godine upoznali Narodnu knjižnicu Virje. Kako njima, pa tako i njihovoj knjižničarki, ovo je bio prvi posjet virovskoj knjižnici, stoga su svi ostali iznenađeni ugodnim, lijepim, razigranim i modernim prostorom unutar stare zgrade. Knjižnicu su posjetili u dva navrata; prva grupa je bila 8. studenog, a druga 15. studenog 2016.

U knjižnici su nas dočekali veseli knjižničari Ivanka i Tomislav i dok nas je Ivanka vodila kroz muzej, Tomislav nam je pripremio topli napitak i grickalice. Muzej ima najveću etnografsku zbirku u Podravini, a možda i u cijeloj Hrvatski, a za sakupljene predmete zaslužno je troje Virovaca koji su prepoznali važnost čuvanja starih predmeta za buduće naraštaje. Zbirka je podijeljena u nekoliko sekcija; tako postoji dio koji se odnosi na poljoprivredu, zatim na obrte, kulturu te kućanstvo i igračke. Općina se posebno ponosi svojom zbirkom, a nadaju se jednog dana i obnovi tog prostora kako bi zbirka bila stalno otvorena za javnost.

U knjižnici nas je knjižničarka upoznala s prostorom knjižnice i zbirkom te smo razgovarali o razlikama između narodne i školske knjižnice. Tako zadubljeni u razgovor došlo se do teme kako bi trebala izgledati idealna knjižnica. Našlo se svakakvih ideja; od kafića i terase preko ogromnih prozora kako bi bilo puno svjetlosti do vreća za sjedenje i računala. S idealne knjižnice skočilo se kratko na staru građu, pa smo u ruke dobili stare knjige i materijal za čišćenje stare građe. Na ovaj način smo zapravo dobili uvid u posao muzeologa i knjižničara u većim knjižnicama koji svakodnevno rade sa starim knjigama.

Ovim putem želimo se još jednim zahvaliti knjižničarki Ivanki što nas je ugostila u svojoj knjižnici i učinila nam posjet zanimljivim. Nadamo se posjetu i sljedeće školske godine.